Zamek Neuschwanstein
Neuschwanstein
Nowy Kamienny Zamek Łabedzia, XIX-wieczny zamek neoromansko-pseudomauretansko-neogotycki położony w Bawarii, nad przełomem rzeki Pollak w Alpach Bawarsko-Tyrolskich, na pograniczu Niemiec i Austrii, dwa kilometry od Hohenschwangau, okołlo 120 km od Monachium.
Historia zamku
Jego fundatorem byl król Ludwik II Bawarski. Pierwsze prace nad budowa Neuschwanstein rozpoczęly się 5 września 1869 roku od zbudowania bramy wjazdowej. Następnie wzniesiono cześć mieszkalna w skład której wchodziły pomieszczenia dla kobiet i liczne wieże. Na szczególna uwage zasługują niezwykłe dopieszczone przez młodego króla wnętrza.
Każda komnata została starannie dopracowana przez malarzy historycznych z całego kraju. Z całego pałacu można wyróznić: Sale Tronowa, Sypialnie Króla oraz Sale Śpiewaków. Pierwsza z wymienionych komnat jest niemal w całości wypełniona złotem, podloge zdobi mozaika. Niestety tron z kości słoniowej, który mial stanać na podescie nigdy nie trafil do zamku.
Sypialnia królewska w której Ludwik uwielbiał czytać i modlić się została urządzona w stylu neogotyckim. Ściany komnaty zdobione freskami przedstawiającymi jak żyli legendarni Tristan i Izolda.
Uwage w pokoju zwraca wielkie łoże ze zdobieniami na szczycie baldachimu w kształcie katedry. W Sali śpiewaków odbywały sie liczne koncerty muzyki wagnerowskiej. Freski zdobiące sale ukazują życie legendarnego Parsifala.
Jest to największa z komnat w całym zamku. Król nie wpuszczał do zamku całego dworu jedynie nieliczni wybrancy mogli podziwiać bizantyjski przepych rezydencji.
Astronomiczna suma pieniędzy przeznaczona na budowe zamku oraz dziwne zwyczaje króla na tyle bulwersowaly rzad, że postanowił on obalić niewygodnego władce. 9 czerwca 1886 rzad dojrzał do decyzji o pozbyciu sie króla udowadniajac mu chorobe psychiczna.
Ludwik przebywał w swej sypialni w Neuschwanstein, kiedy do komnaty weszla straż i komisja lekarzy oraz psychologów. Pojmali władce i kazali podpisac akt abdykacji. W trzy dni po całym zdarzeniu ciało Ludwika II znaleziono w jeziorze Starnberg niedaleko szpitala psychiatrycznego, w którym go umieszczono.
Ludwik II, za życia nierozumiany i potępiany za rozrzutność pozostawil Bawarii swój najcenniejszy skarb. Przychody ze zwiedzania znacznie przewyższaja sume przeznaczona na budowe rezydencji, bowiem co roku przybywa tu ponad milion osób.
Zwiedzanie zamku trwa ok. 35 minut, dostępne do zwiedzania sa m.in: pomieszczenia dla służby, sala tronowa, sypialnia króla i największa z komnat sala śpiewaków.
W czasie wycieczki po zamkowych wieżach pokonuje sie 165 stopni w góre i 181 w dól. Zamek Neuschwanstein dziś stanowi jeden z najwspanialszych zabytków Bawarii stał się wrecz symbolem całych Niemiec.
W kasie biletowej można również dostać słuchawke, w której podczas zwiedzania zamku bedzie można usłyszec informacje na temat kolejnych pomieszczeń w swoim ojczystym jezyku (równiez polskim). Z parkingu można dostać sie do zamku pieszo (ok. 40min), bryczką konną lub autokarem (w pobliżu mostu Marienbrücke).
Zamek Neuschwanstein jest pierwowzorem dla projektu zamku w Disneylandzie.
Zwiedzanie:
Pałac jest czynny codziennie, przez cały rok:
Kwiecień-wrzesień w godz. 9.00-18.00
Październik-marzec w godz.10.00-16.00
Zamknięte:1. stycznia, Zapusty oraz 24./25./31. grudnia