Wschodnia Bawaria Ostbayern

Wschodnia Bawaria

Region położony na południu Niemiec i charakteryzuje się średnimi wzgórzami i licznymi dolinami, wśród których jest dolina Dunaju.

Oberpfälzer Wald, Bayerischer Wald i Böhmerwald po stronie czeskiej tworzą "zielony dach Europy".Architektoniczno-historyczna spuścizna baroku i gotyku, jednego z najsłynniejszych, szlacheckich rodów w Niemczech oraz regionalne tradycje stworzyły pełen kulturalnych kontrastów region.

Pasawa - bawarska Wenecja
Bawarską życzliwość poznacie w mieście trzech rzek, Pasawie. Tu, potężny Dunaj spotyka się z rzekami Inn i Ilz. Miasto, swój południowy wygląd i atmosferę częściowo zawdzięcza włoskim mistrzom budowlanym.

Katedra św. Stefana w Pasawie to perła włoskiego baroku. Pełne przepychu zdobienia, okazały ołtarz i freski oraz pozłacana ambona czynią z katedry prawdziwe arcydzieło sztuki. Szczególną osobliwością są gigantyczne organy - z pięcioma częściami są największymi kościelnymi organami na świecie.

Szlachectwo - pałac Thurn und Taxis
Od 1812 roku, dawny kompleks klasztorny św. Emerama w Ratyzbonie jest rezydencją jednego z najsłynniejszych rodów szlacheckich w Niemczech, dynastii Thurn und Taxis a tym samym jest to największy zamieszkały pałac w Europie. Dajcie się zauroczyć ponadtysiącletniej historii mnichów benedyktyńskich, fascynującemu światu baroku i książęcemu przepychowi 19. wieku.  

Błyszczące rękodzieła i kryształowy statek
Jednym z najbardziej tradycyjnych zajęć w Lesie Bawarskim jest produkcja szklanych przedmiotów. Dajcie się oczarować błyskotkom ze szkła, malarstwu na szkle i sztuce mozaiki - udajcie się na spotkanie z przygodą na Szlaku Szkła, który na 250. kilometrowym odcinku łączy takie miasta jak Waldsassen, Bodenmais, Frauenau i Pasawę i zobaczcie jak pracują dmuchacze szkła. Spektakularnym wydarzeniem jest wycieczka, pierwszym na świecie, kryształowym statkiem (Kristallschiff ), który w maju 2007 roku odbył swój pierwszy rejs. Miliony kryształów fi rmy Swarovski stworzyło prawdziwe dzieło sztuki.  

Głośny zwyczaj - odstraszanie wilków
Ciekawym zwyczajem, obchodzonym na początku listopada we wsiach Freyung, Lalling i Rinchnach, jest tzw. Wolfauslassen. Dawniej, pasterze na szyjach krów wieszali dzwonki, które miały odstraszać dzikie zwierzęta jak wilki i niedźwiedzie. W zimie, kiedy zwierzęta były już bezpieczne w swoich stajniach, pasterze wieszali dzwonki przy swoich paskach, aby ich dźwięk odstraszał demony. Dzisiaj, na pamiątkę tego zwyczaju tubylcy idą przez wieś i za drobną opłatą, przy drzwiach każdego domu urządzają prawdziwy koncert.  

Kraina golfa i gorących źródeł - odpoczynek dla ciała i ducha
Pięć najważniejszych miejscowości uzdrowiskowych we Wschodniej Bawarii stało najsławniejszym regionem golfa i gorących źródeł. Rozkoszujcie się przyjemnością gry w golfa i ofertą wellness w największym na świecie regionie wód termalnych. Od orientalnej atmosfery, przez romantyczne otoczenie, aż do tradycyjnej chińskiej medycyny - odpoczynek dla ciała i ducha. Ponadto, czeka tu na Was bogaty program kulturalny i wypoczynkowy, połączony z typowo bawarskim stylem życia i gościnnością.  

Zielony dach Europy - Bayerischer Wald i Oberpfälzer Wald
Ulubionymi miejscami urlopowymi we Wschodniej Bawarii są regiony Lasu Bawarskiego (Bayerischer Wald) i Oberpfälzer Wald, które dzięki niewysokim wzgórzom są idealnymi terenami wędrówek. Nowy szlak wędrowny Goldsteig, aktywność ruchową na świeżym powietrzu uczyni prawdziwą przyjemnością. Park Narodowy Bayerischer Wald i Böhmerwald (Las Czeski) o powierzchni 900 km2 to największy, będący pod ochroną, kompleks leśny w środkowej Europie. Jest to najstarszy park narodowy w Niemczech, z nienaruszoną do tej pory przyrodą.  

Kulinarna obrona - rzut knedlem
Knedle należą do kulinarnych specjalności Wschodniej Bawarii. Miasto Deggendorf ma szczególny związek z tą ziemniaczaną potrawą. Mały pomnik przypomina o kobiecie rzucającej knedlami, która obroniła miasto przed oblężeniem wrogów. Kiedy zwiadowca został uderzony knedlem w głowę, przekonał swoich towarzyszy, że mieszkańcy Deggendorf mają tak dużo jedzenia, że mogą nim walczyć. Wynikiem tego zdarzenia było odstąpienie od oblężenia i wycofanie się wroga. Dzisiaj mieszkańcy Deggendorf , przygotowują knedle na różne sposoby, w formie słodkiej pralinki lub do kawy z ciasta biszkoptowego.

niemcy-turystyka.pl