Marienplatz

Marienplatz w MonachiumMarienplatz

Plac jest centralnym punktem miasta od początku istnienia Monachium. Tu krzyżuja sie szlaki handlowe i komunikacyjne bawarskiej stolicy. Przez wieki miały tu miejsce istotne wydarzenia takie jak turnieje rycerskie, pokazy i egzekucje publiczne. Tu również do 1807 roku odbywał się targ miejski. Do dzisiaj Marienplatz jet miejscem ważnych zgromadzeń, uroczystości i demonstracji. W czasie adwentu odbywa się corocznie w tym pięknym miejscu słynny jarmark bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt) .

Środek geograficzny miasta wyznacza stojąca na placu Kolumna Maryjna (Mariensäule), od której pochodzi jego nazwa. Stąd mierzy sie również odległości w mieście. Kolumna Maryjna została umieszczona na placu w 1638 roku. Jest ona wyrazem wdzięczności mieszkanców miasta za uratowanie Monachium przed potopem szwedzkim. Złota figura Matki Bożej na jej szczycie jest dziełem czołowego monachijskiego rzeżbiarza XVII wieku - Huberta Gerharda.

Drugim charakterystycznym punktem placu i tradycyjnym miejscem spotkań jest dziewiętnastowieczna fontanna (Fischbrunnen), przy której dawniej odbywał sie targ rybny. Znajduje się ona nieco z boku przed budynkiem ratusza.