Górna Bawaria Oberbayern

Górna Bawaria (Oberbayern)

zajmuje obszar ograniczony rzekami Lech i Salzach, doliną rzeki Altmühl (Altmühltal) i Alpami Bawarskimi (Bayerische Alpen).

Pasma górskie tego regionu sięgają od skalistych krajobrazów gór Wettersteingebirge na zachodzie, do których zalicza się także najwyższy szczyt Niemiec, Zugspitze (2963 m n.p.m.), poprzez masyw Karwendel (Karwendelgebirge), aż po Alpy Berchtesgadeńskie (Berchtesgadener Alpen) na wschodzie.

Symbolem tego regionu są nie tylko pasma wysokogórskie, czy tak znane szczyty jak Zugspitze, Wendelstein albo Watzmann, lecz także liczne jeziora, jak Chiemsee, Waginger See, Königsee, Schliersee, Tegernsee, Kochelsee, Walchensee, Eibsee, Starnberger See czy Ammersee.

Oprócz gór i jezior podziwiać tu można doliny rzek, szerokie równiny i obszary pagórkowate, zbocza pokryte soczystą zielenią łąk i lasów, malownicze wioski oraz ciekawe miasta.

Każdy region posiada własne niepowtarzalne cechy i liczne zabytki sztuki i kultury: Monachium i okolice, jezioro Ammersee i rzeka Lech, obszar Pfaffenwinkel, region Zugspitze, region Tölzer Land, masyw Wendelstein, region Chiemgau, dorzecza rzek Inn i Salzach oraz Berchtesgadener Land.

 

Charakterystycznym elementem krajobrazu całej Górnej Bawarii są kopulaste hełmy wież kaplic i kościołów, wśród których znaleźć można bogato wyposażone sanktuaria. Wszystkie te regiony łączy radość z życia, która swój wyraz znajduje w muzyce ludowej, jodłowaniu, tańcach ludowych, kolorowo malowanych fasadach domów i bogato rzeźbionych wyrobach snycerskich. Religia, tradycja i obyczaje są tu ciągle żywe.

Za przykład tej żywotności mogą posłużyć znane na całym świecie wystawiane co dziesięć lat misteria pasyjne w Oberammergau (Oberammergauer Passionsspiele). Doprawdy, z prawdziwą miłością monarchowie, opaci, księża i mieszczanie z minionych wieków kształtowali ten region.

Rozsiane po całej Górnej Bawarii kościoły i klasztory, pałace i zamki, kamienice i ratusze, madonny i krucyfiksy po dziś dzień świadczą o mistrzowskich osiągnięciach znanych miejscowych snycerzy, malarzy i sztukatorów.

O obliczu tego regionu zdecydowały zwłaszcza takie zabytki, jak kościół-sanktuarium w miejscowości Wies (Wieskirche), opactwa Ettal i Andechs, zamki Nymphenburg, Herrenchiemsee i Linderhof.

Wśród stylów sztuki dominuje przepyszny barok i jego frywolny następca - ozdobne rokoko.

Piękne zabytki pozostawił także styl romański i gotycki. Wysunięty najbardziej na południe region Niemiec może się poszczycić niezwykłą malowniczością krajobrazów, zdrowym powietrzem i dziewiczą przyrodą. Prawdziwym rajem dla sportowców amatorów i szukających wypoczynku są liczne jeziora, parki narodowe i niezliczone rezerwaty przyrodnicze i krajobrazowe.

Zdrowe środowisko i lecznicze źródła zapewniły renomę licznym kąpieliskom i uzdrowiskom z ich bogatą ofertą, zapewniającą regenerację sił lub po prostu dobry wypoczynek. Nowoczesne aquaparki z wielkimi basenami, z palmami tworzącymi klimat południowych plaż, stanowią konsekwentną kontynuację wystawnej kultury kąpielowej, przeniesionej przez Alpy przez starożytnych Rzymian.

Z bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej korzystają latem i zimą tysiące gości. W jednym z licznych tradycyjnych ogródków piwnych można tutaj posmakować pożywnych specjałów bawarskiej kuchni i popić je porządnym kuflem piwa.
niemcy-turystyka.pl