Katedra Najświetszej Marii Panny / Frauenkirche

Frauenkirche w MonachiumKatedra Najświetszej Marii Panny / Frauenkirche

 gotycka katedra pod wezwaniem Najświetszej Marii Panny ("Zu unserer Lieben Frau") z widocznyma z daleka charakterystyczną sylwetką jest niekwestionowanym symbolem Monachium.

Budowla ta imponuje dwiema prawie 100 metrowymi wieżami, które zakończone sa charakterystycznymi cebulastymi kopulami.

Z wież roztacza się niepowtarzalny widok na Monachium i okolice a przy sprzyjającej pogodzie nawet na pobliskie Alpy. 

Katedra Najświetszej Marii Panny jest jedną z największych gotyckich świątyń południowych Niemiec, powstała w latach 1468-88. Jej budowniczym był Jörg von Halbach, który miał ponoć zawrzec pakt z diablem. W zamian za pomoc przy ukończeniu budowy zobowiązał się on postawić kosciół bez okien.

Gdy diabeł przybył obejrzeć gotową świątynie został poprowadzony na miejsce, z którego nie było widać żadnego okna gdyż wszystkie były zasłonięte kolumnami. Kiedy ten fortel wyszedł na jaw, diabel tupnął nogą, a na posadzce w przedsionku pozostał do dnia dzisiejszego ślad jego buta.

Monachijska katerda jest siedzibą arcybiskupa Monachium i Freising. Obecny papież Bendykt XVI pełnił funkcje arcybiskupa Monachium w latach 1977 - 81. W roku 1980 to właśnie on przyjmował w katedrze monachijskiej papieża Jana Pawła II.

Wnętrze katedry, które ucierpiało podczas bombardowań w 1944 roku, urządzone jest dosyć surowo. Po zniszczeniach wojennych również ołtarz główny został zaprojektowany na nowo. Nad prezbiterium unosi się spory kruzifiks z 1954 roku. Towarzyszą mu dwie rzeżby - po lewej zmartwychwstałego Chrystusa (ok.1320) i po prawej Maryji z dzieciatkiem (ok.1520). Na tyłach ołtarza umieszczono póżnogotycki poloptyk z Memmingen.

Na szczególna uwage zasługuje usytuowany niedaleko wejścia manierystyczny grobowiec cesarza Ludwika IV Bawarskiego z czarnego marmuru. Warto zwrócić również uwagę na póżnośredniowieczne drewniane figury proroków i świętych autorstwa Erazma Grassera umieszczone wokół głównego ołtarza.

W głębi kościoła znajduje się ponadto interesująca manierystyczna rzeżba św. Krzysztofa z 1525 roku. Za prezbiterium znajdziemy średniowieczny obraz pochodzącego z Krakowa artysty Jana Polacka przedstawiający Madonne otaczajacą opiekuńczym płaszczem rodzine miejscowych fundatorów.