Region Allgäu

Region Allgäu

Region polożony w południowo-zachodniej Bawarii.

Tutejszy krajobraz wyodrębnia się majestatycznymi Alpami, najwyższym śródeuropejskim pasmem gór oraz licznymi jeziorami. Ze wschodu na zachód Allgäu otacza pasmo Ammergebirge, Allgäuer Alpen i Bregenzerwald.

Dziesięć najwyższych szczytów Allgäuer Alpen - każdy ponad 2.600 m n.p.m. leży wokół Obersdorfu.

Krajobraz regionu wraz ze swymi wzgórzami, lasami, łąkami i jeziorami wzbogacony jest romantycznymi miasteczkami, których korzenie sięgają czasów średniowiecza oraz wioskami z ich kościelnymi wieżami i domami z typowymi, drewnianymi fasadami.

Neuschwanstein - baśń staje się prawdą
Koniecznością w Allgäu są odwiedziny pałacu Neuschwanstein. Zabytek, położony nad wąwozem Pöllat w gminie Schwangau koło Füssen, jest światowym wzorcem dla klasycznego zamku z bajki.

Ten najsłynniejszy z pałaców legendarnego bawarskiego króla - Ludwika II jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Niemczech i był wzorem dla Walta Disney`a w projektowaniu zamku Kopciuszka. Architektura i wyposażenie wnętrz wznoszą się tu na wyżyny romantycznego historycyzmu z dziewiętnastego wieku. W niedalekiej okolicy znajduje się też zamek Hohenschwangau, który nie ustępuje swoim przepychem zamkowi Neuschwanstein.

Ojciec Ludwika, król Maksymilian II Bawarski zlecił przebudowę podupadłego zamku w stylu neogotyckim, co miało miejsce w latach 1832-1836.

Tam też Ludwik II spędził swoją młodość. W dolinie, dokładnie poniżej pałacu, znajduje się idylliczne jezioro lpsee, a także należący niegdyś do zamku park Schwanensee, będący obecnie częścią terenów zielonych, znajdujących się pod ochroną.  

Kempten - wszystko zaczęło się wraz z Rzymianami
Kempten, największe z miast w regionie Allgäu, zalicza się także do najstarszych w Niemczech. Spoglądając w okres 2.000 letniej historii, dociera się do jego rzymskich początków. W tym czasie miasto nazywało się Cambodunum, a jego historyczne pozostałości udostępnione są do zwiedzania w parku archeologicznym. Rzymskie dziedzictwo do dziś nadaje słonecznemu Kempten śródziemnomorskiego uroku. W letnie wieczory Rathausplatz przypomina włoską piazzę.

Pełna przepychu rezydencja w Kempten, założona została ok. 750. roku, jako benedyktyńska kolegiata i zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej. W 1652 r. opat Roman Giel von Gielsberg zlecił odbudowę kościoła i budynków rezydencji, które stały się pierwszym, monumentalnym, rokokowym terenem klasztornym w Niemczech.  

Wycieczka przez Allgäu to podróż przez liczne, atrakcyjne miasta z historycznym centrum, jak Memmingen, Kaufb euren czy Wangen. W Meemmingen w 1525 roku odczytana została pierwsza deklaracja praw człowieka zawarta w dwunastu punktach. Oprócz tego o bogactwie kupców dawnych czasów świadczą tu barokowe kamienice z 18. wieku - Parishaus i Hermansbau.

Nie wolno pominąć Siebendächerhaus, domu siedmiu dachów, który służył kiedyś garbarzom do suszenia skór. Kaufb euren oczarowuje zabytkową starówką z czterema basztami warownymi, murami i pięciogłową wieżą. Pozostałymi, nie mniej interesującymi atrakcjami są kościoły św. Marcina i św. Błażeja - z ołtarzem Jörga Lederera.  

Wizyta w Allgäu opłaca się szczególnie jesienią przy okazji spędzania bydła z pastwisk, nazywanego w Allgäu, Viehscheid. Przez całe lato krowy i młode zwierzęta trzymane są na górskich łąkach. Następnie, jesienią do doliny sprowadza się ponad 30.000 zwierząt, między innymi udekorowane na tę okazję "krowy przewodniczki". Tam na Scheidplatz przekazywane są one właścicielom. Viehscheid jest kilusetletnią tradycją i równocześnie festynem ludowym z muzyka i tańcami.  

Ojczyzna górskiego sera z Allgäu
Cały świat zna i ceni ser górski z Allgäu. Produkcja dojrzałych serów uwarunkowana jest położeniem geografi cznym. Region Alp, charakteryzujący się długimi zimami, krótkim okresem wegetacyjnym, jak i brakiem żyznych gleb, umożliwia jedynie tradycyjne formy rolnictwa ekologicznego. W ten sposób, do dziś prowadzi się chów bydła i produkcję mleka. Smakowitą specjalnością regionu, widniejącą prawie w każdej karcie dań niemieckich gospód jest zapiekanka serowa Kässpatzen. Innymi smakołykami wartymi spróbowania, które dostępne są właściwie tylko w regionie Allgäu, są rolada kapuściana Krautkrapfen i musztardowe ciasteczka Mostküchle.

Także konsumpcja iwa ma w Allgäu długą tradycję. Znajduje  się tu mnóstwo małych, prywatnych browarów, których produkty dostępne są tylko w tym regionie, i które były tu "od zawsze".  
niemcy-turystyka.pl